» » Як на Тернопіллі створять 56 громад
Останні новини

Як на Тернопіллі створять 56 громад

Теги: exclusive
Як на Тернопіллі створять 56 громад
В Україні вже створено 705 об’єднаних територіальних громад. Тернопілля на самому початку стало одним з лідерів у цій справі. В області вже є 42 ОТГ: у 2015 році почали діяти 26, у 2016-му — 10, 2017-му — чотири і в 2018-му вже створено дві ОТГ.

За словами директора Тернопільського центру розвитку місцевого самоврядування Віктора Литвинчука, ОТГ охопили 40 відсотків території нашої області, в їх межах живе 32 відсотки населення краю.

— Завдання цього року — до квітня завершити формування і схвалення перспективного плану об’єднаних територіальних громад, — сказав на прес-сніданку «Реформа децентралізації в Тернопільській області: проміжні підсумки та плани на 2018 рік» Віктор Литвинчук. — Тільки в двох областей України є такий цілісний план. Тернопілля має перспективний план, схвалений і затверджений Кабміном, але він не є цілісним.

Рік тому був створений Тернопільський центр розвитку місцевого самоврядування на базі колишнього Офісу реформ. Центр здійснює інформаційний, організаційний, методичний, навчальний супровід громад від їхнього утворення до виходу в самостійне суспільне й фінансове життя.

За рік своєї роботи центр, зокрема, зробив важливу справу: проаналізував роботу громад за багатьма показниками й наочно показав: чим раніше були створені ОТГ, чим активніші їхні лідери, тим кращі фінансові результати вони мають. Так, власні доходи в громадах, які почали працювати кілька років тому, зросли втричі. В області немає жодної ОТГ неспроможної.

Маємо й проблеми: Тернопільська — одна з небагатьох областей, де не створено жодного міжмуніципального об’єднання. Що це таке? Це коли громада, яка сама не може з тих чи інших причин налагодити чи то роботу ЖКГ, чи водозабезпечення, утилізацію твердих побутових відходів, організувати спільну систему роботи пожежних команд, укладає угоду з іншою ОТГ і вони спільно розв’язують проблему. Міжмуніципальні об’єднання можна створювати не лише із сусідніми громадами, а й з тими, які є в Україні й навіть за кордоном. Міжмуніципальне співробітництво успішно діє в Україні. Наші представники, до прикладу, їздили переймати досвід до Полтави.

— Малі громади не можуть забезпечити в повному обсязі всіх завдань, покладених на них. Тож міжмуніципальне співробітництво покликане полегшити їхню роботу у вирішенні багатьох питань, — каже начальник управління архітектури і містобудування облдержадміністрації Володимир Харченко.

Із 42 громад, які в нас є, значна частина малочисельні — до п’яти тисяч чоловік, тож мають проблеми з фінансовим забезпеченням. Як сказав Володимир Харченко, надалі малочисельні ОТГ будуть розширювати або навіть об’єднувати із сусідніми, більш потужними громадами. Стільки громад, скільки їх може бути в перспективі, коли об’єднаються всі, які поки в роздумах, а це — понад 50, дуже багато. Ця кількість може бути зменшена до 40.

Щодо тих сіл, які розташовані біля міст обласного значення, то наразі готуються зміни до закону, які дозволять формувати ОТГ навколо таких міст без проведення виборів у самих містах. Отже, міста обласного значення будуть формувати громаду приєднанням навколишніх сіл.

Як наголосив Віктор Литвинчук, уже тепер відчувається зацікавленість людей, котрі живуть в ОТГ, у розвитку. Адже вони побачили, що в об’єднанні є перспектива, фінансування, яке отримують, можна використати для нагальних потреб громади. Важливо тепер, щоб громади вчасно розробляли проекти, під які могли б отримувати кошти, продумували, які фінансові вкладення справді дадуть у перспективі дохід. А проекти можуть бути дуже різноманітними, наприклад, спрямовані на розвиток туризму чи кооперації.

Днями в Тернопільській ОДА вже обговорили зміни до перспективного плану формування територій громад області. Щонайперше розглянули пропозиції, які стосуються визначення потенційних центрів громад і їхніх меж на неохопленій попереднім перспективним планом території, а також встановлення території рад, які доєднаються до вже існуючих громад. Ради, які ще не визначилися, стимулюватимуть приєднуватися до вже сформованих ОТГ. Попередньо пропонується визначити 56 перспективних громад, серед яких 12, що є, мали б залишити без змін, 30 існуючих громад розширити й створити 14 нових громад.

Валентина БАЦА.

 
Середа, 07 березня 2018 р.
53 перегляди
0
ОБГОВОРЕННЯ
  • 0на сайті
  • vKontakte
  • FaceBook
На жаль, до цієї новини поки що немає
коментарів
На жаль, ви не можете
додавати коментарі
Архів новин
  • місяць
  • дата
«    Травень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Опитування
Всі

Яка пора року Вам подобається найбільше?


Популярні новини