Телефон для зв´язку:
(03255) 73-1-35
» » Лука Мишуга повертається на батьківську землю

Лука Мишуга повертається на батьківську землю

09 жовтня 2009, П'ятниця
1 012
0
+1


НОВИЙ ВИТКІВ, Львівська область. – 20 вересня відбулися урочистості, присвячені пам’яті д-ра Луки Мишуги. До цього дня організатори заплянували цілу низку заходів на пошану цього знаного громадського-політичного діяча і довголітнього головного редактора „Свободи“, найстаршої в світі української газети, заснованої нашими еміґрантами в Америці у 1893 році.
На місцевому цвинтарі відбулося урочисте посвячення символічного надмогильного пам’ятника д-рові Л. Мишузі, яке провів о. Михайло Левицький, парох Нового Виткова.
Перший з’їзд роду Мишугів розпочався у Народному домі урочистим виконанням пісні „Чуєш, брате мій” біля пам’ятника славетному співакові Олександрові Мишузі.
Після обговорення та дискусій, на якому виступили нащадки славного роду, було прийнято наступні рішення: створити організаційний комітет для створення „Фонду роду Мишугів”, мета якого – сприяння розвиткові і навчанню молодих талантів, проведенню конкурсів, сприяння пропаґанді славних імен Олександра і Луки Мишугів; а також проводити щорічно в останню неділю вересня заходи пам’яті О. та Л. Мишугів.
Того ж дня відбулася урочиста академія, присв’ячена пам’яті Л. Мишуги. Роман Гладій, голова сільської ради Нового Виткова та оргкомітету урочистостей, зачитав при- вітальні листи, що надійшли на його адресу з-за океану від Романа Ференцевича та Оксани Драган-Кравців, в яких вони коротко поділилися спогадами про Л. Мишугу.
З доповідями про життя і діяльність д-ра Л. Мишуги виступили запрошені гості зі Львова.
Олександер Дзьобан (Львівська Національна наукова бібліотека ім. Василя Стефаника) розповів про дитячі роки Л. Мишуги, проведені у рідному Виткові. Він підкреслив, що на формування характеру великий вплив мав його стрийко О. Мишуга, за матеріяльної підтримки якого юнак зміг закінчити навчання у львівській гімназії та Віденському університеті.
Професор Іван Головацький (Академія ветеринарної медицини ім. Степана Гжицького), автор праць з історії України, коротко описав визвольні змагання на Волині та Радехівщині, в яких безпосередню участь брав Л. Мишуга.
Доктор історичних наук Микола Литвин (Інститут українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН України) у доповіді „Лука Мишуга – дипломат і громадсько-політичний діяч” зупинився на маловідомих сторінках його діяльности у представництвах Західньо-Української Народної Республіки в Европі та США.
Від перших років життя у США д-р Л. Мишуга перебував у вирі українського громадсько-політичного життя: 17 років стояв на чолі Об’єднання Українських Організацій в Америці, був співорганізатором Українського Конґресового Комітету Америки, Злученого Українського Американського Допомогового Комітету, авторитетним діячем Українського Народного Союзу та ін.
Ярослав Сеник (Львівська Національна наукова бібліотека ім. В. Стефаника) в доповіді „Лука Мишуга – редактор „Свободи” та вчений” підкреслив ролю редактора „Свободи” у житті української громади США, у внеску газети в організацію допомоги Галицькій Україні. Він був чільним діячем української еміґрації середини ХХ ст.
Проректор з наукової роботи Львівської академії мистецтв професор Роман Яців розповів про мистецькі роботи, в яких відтворено образ Л. Мишуги. Зокрема в доповіді згадано погруддя роботи Олександра Архипенка та Василя Одрехівського, портрети сучасних художників Степана Луцика та Ореста Білоуса. До слова, у фойє Народного Дому саме діяла художня виставка творів О. Білоуса, представника ще одного славного роду з Виткова.
Також до цих урочистостей витківець Олександер Дзьобан підготував і видав багатоілюстровану книжечку „Новий Витків – колиска роду Мишугів” (Львів, 2009).
Земляки відзначали велику заслугу науковця О. Дзьобана у пропаґанді Нового Виткова та його славних представників. Саме він найбільше спричинився до того, щоб ці урочистості відбулися.
Присутні мешканці і гості Нового Виткова тепло зустріли учасників концерту, в якому виступили учасники ансамблю „Гомін Карпат” Будинку культури працівників зв’язку „Укртелеком” (керівник – Петро Свердлик) та учні Державної хореографічної школи (директор – Володимир Саболта).
Більш ніж через пів століття д-р Л. Мишуга повернувся на батьківську землю, а найголовніше – у пам’ять і серця своїх земляків. Це найкращий пам’ятник Людині, яка все своє життя присвятила служінню Україні.

Стаття в газеті "Свобода", яку видає Український Народний Союз у США,
випуск № 41 від 9 жовтня 2009 року
Обговорити
Додати коментар
Коментарі (0)
Веб-ресурси
pres
vru
loda
up
mermu
mrong
lor
Увійти через: