Телефон для зв´язку:
(03255) 73-1-35
» » Перший всесвітній з'їзд представників роду Мишугів

Перший всесвітній з'їзд представників роду Мишугів

20 вересня 2009, Неділя
839
0
+1


20 вересня 2009 року в селі Новий Витків Радехівського району Львівської області відбувся Перший всесвітній з'їзд представників роду Мишугів, визначними особистостями якого є співак-артист світової слави Олександр Мишуга (1853–1922) та його братанич Лука Мишуга (1887–1955) – д-р права, журналіст, громадсько-політичний діяч і вчений в еміграції у США.

До оргкомітету, який очолив голова місцевої сільської ради Роман Гладій, увійшли також Мирослава Стражник – директорка місцевої середньої школи і Богдан Карплюк – директор держвидавництва «Армія України».

Одним із завдань з’їзду було виконати заповіт Л.Мишуги – встановити на Нововитківському цвинтарі біля могили Олександра Мишуги символічну надгробну таблицю про те, що він – Лука Мишуга «Січовий стрілець помер на вільній американській землі», а також проведення Урочистої академії і концерту.

Пам’ятна таблиця була встановлена із портретом Луки Мишуги і епітафією: «30.Х.1887 – 8.ІІ.1955 – Лука Мишуга, юрист, д-р права, Січовий Стрілець, дипломат ЗУНР, редактор газети «Свобода» у США, вчений і громадсько-політичний діяч, жертводавець, захисник політемігрантів від СРСР. Впродовж життя був відданий Україні, її страждання були його болем, прославився і зупинив свою долю в Нью-Йорку, похований в Гілсайді, Н.Дж.
Йому як пам'ятник,
нащадкам як пам'ять,
живим як приклад
залишив по собі
»

Урочисте посвячення символічної надгробної таблиці з відповідною релігійною службою на цвинтарі Нового Виткова здійснив парох о. Михайло Левицький.

Біля пам'ятника Олександру Мишузі (скульптор В.Одрехівський), встановленого 1973 року перед будинком культури, учасники урочистостей з артистами і музикантами відспівали жалібну пісню «Журавлі» (слова Богдана Лепкого, музика Лева Лепкого).

Відкриваючи урочисту Академію, голова оргкомітету Р.Гладій зачитав листи, надіслані з'їздові від представників української діаспори в США, які знали Луку Мишугу. Це Роман Ференцевич, що деякий час співпрацював з ним в редакції «Свободи», та Оксана Драган, донька Антона Драгана, журналіста і заступника Луки Мишуги в редакції «Свободи».

Учасники з'їзду прослухали виступи наукових співробітників Львівської Національної наукової бібліотеки ім. В.Стефаника НАНУ О.Дзьобана (Молодість Луки Мишуги) і Я.Сеника (Лука Мишуга -редактор «Свободи» та вчений), д-ра біологічних наук, професора Академії ветеринарної медицини ім.С.Гжицького, автора праць з історії визвольних змагань українського народу І.Головацького (Лука Мишуга -Січовий стрілець), д-ра історичних наук, наукового співробітника Інституту українознавства ім.І.П.Крип'якевича НАНУ М.Литвина (Лука Мишуга – дипломат і громадсько-політичний діяч), кандидата мистецтвознавства, професора, проректора з наукової роботи Львівської Академії Мистецтв Р.Яціва (Лука Мишуга у творах мистецтва).

Продовженням урочистої академії був концерт лауреата Всеукраїнських і міжнародних конкурсів Ансамблю народної музики «Гомін Карпат» (художній керівник і диригент Петро Свердлик). Першим музичним вітанням колективу прозвучав «Запорізький марш» Є.Адамцевича та народна пісня на слова К.Малицької «Чом, чом, земле моя» в аранжировці П. Свердлика. Щирими оплесками сприйняли глядачі твори місцевих композиторів: музичну картинку В.Біланюка «Карпати» та «Галицьку святкову» Ю.Польового, які виконав оркестр. З успіхом виступили молоді солісти Львівського Національного академічного театру опери і балету ім.С.Крушельницької Світлана Мончук, що виконала українські народні пісні: «Лугом іду, коня веду» (обробка М.Лисенка) та «По-під гай зелененький» (обр. Ю. Слободецької), а також Михайло Петелін виконав улюблену пісню Т.Шевченка «Стоїть явір над водою» (слова і музика П.Гулака-Артемовського) і українську народну пісню на слова Т.Шевченка «Бандуристе, орле сизий» (обр. Я.Орлової). Солістка (ведуча концерту) Львівської обласної філармонії Ольга Жаровська емоційно і високопрофесійно виконала твори: «Калино, покровителько любові» (слова М.Петренка, музика І.Кушплера) та старовинну козацьку пісню «Шумить, гуде дібровонька» (обробка П. Свердлика). Вона також прочитала поезію Т.Шевченка «Розрита могила». Солістка ансамблю, лауреат міжнародного конкурсу ім. Іри Маланюк Надія Гринишин віртуозно виконала дві українські народні пісні: «Глибока криниця» (обр. О.Личенка) та «Ой я знаю, що гріх маю» (обр. Д.3адори).

Закінчився концерт стрілецькими піснями, які були гаряче сприйняті глядачами і здебільшого виконувались на «біс» всіма учасниками ансамблю разом із залом. Це стрілецька пісня «Там на горі, на Маківці» (слова В.Хомика, муз. і аранжування П.Свердлика), «Не сміє бути в нас страху (слова і музика Р.Купчинського) та духовний гімн України «Ой у лузі червона калина» (слова С.Чарнецького, муз. народна), який співав весь зал стоячи. На завершення музичного концерту оркестр виконав марш Симона Петлюри «Прощання з Батьківщиною».

Програма ансамблю перепліталась з виступами танцюристів Львівської хореографічної школи (директор – заслужений діяч мистецтв України Володимир Саболта), концертмейстер Оксана Гондера, педагог Галина Клєщева. Виконувались хореографічні танці учнів 8 класу під музику М.Скорика «Мелодія», дует «Алегро» Наталії Магуди та Андрія Адоніна – лауреатів міжнародного конкурсу «Галицька Терпсихора» під музику Фелікса Яновича та група «Тімберленд» учнів 8 класу, солістка Наталія Магуда – лауреат вищезгаданого міжнародного конкурсу. Глядачі із захопленням спостерігали класичні танці, які дарували їм радість.

Під час концерту В.Саболта з урочистим пафосом продекламував мовою оригіналу вірш білоруського поета Максима Танка:

«Нє давайцє тому хліба,
Хто нє любіць родной землі
Нє аре, нє засяває
І вєк мазальов нє знає.

Але пєрад дружбакамі,
Пєрад шчиримі сябрамі,
Пєрад сонцам, што нам свєціць,
Хай адкритим будзє сєрдца».


Для учасників з'їзду і мешканців села було видано брошуру-альбом «Новий Витків – колиска роду Мишугів» (автор О.Дзьобан) із ілюстраціями фотографій та творів митців, що відображають віхи життя представників роду Мишугів, а також організована виставка картин члена Національної спілки художників України Ореста Білоуса.

Учасники з'їзду прийняли ухвалу – щорічно в останню неділю вересня проводити з'їзди роду Мишугів, з винятком круглих років життя Олександра і Луки Мишугів, вшановувати їх у близькі дні народження.

Олександр Дзьобан
науковий співробітник ЛННБ ім. В.Стефаника
Джерело
Обговорити
Додати коментар
Коментарі (0)
Веб-ресурси
pres
vru
loda
up
mermu
mrong
lor
Увійти через: