Телефон для зв´язку:
(03255) 73-1-35
» Походження назви "Витків"

Походження назви "Витків"

Що в імені твоїм, Новий Виткове?

З вимогливістю підходили наші пращури до вибору місця поселення. Воно мало забезпечувати їжею, одягом, служити надійним захистом. З огляду на це, місцеположення Виткова було обрано досить вдало. У середньовіччі достатньо вдалі оборонні мотиви. Поселення розташоване серед лісів, які його оточували, та болотистих низин - лук із потічком Бужковим. В лісах водилися різноманітна звірина й птаство. Ближче до потоку росли високі очерети, дещо вище - луки. Ліси захищали поселення від вітрів. Люди вирубували трохи лісу, розчищали місце під ріллю, з дерева та глини зводили хати-напівземлянки, покривали їх очеретяними дахами й там мешкали. Сіяли просо, випасали худобу, жали траву, полювали з рогатиною та луком на дичину, якої було чимало, у закутках потоку та ровах водилася риба.

Виникненню поселення у цьому місці сприяла, зокрема, також і родюча земля, захищена лісом, горбом та болотами-луками.

Здавна люди були небайдужі до імен своїх поселень. В географічні назви вони включали якусь інформацію. Серед таких назв є чимало незрозумілих, непрозорих сьогодні. Тому й тлумачать їх по-різному. Є легенди, що назви поселень походять не від історичних подій до слова, а навпаки: від назви - до подій, переважно вигаданих.

Одна з вигаданих легенд про походження назви Витків є така, що ця назва походить від ремісників, які виготовляли конопляне полотно, елементи упряжі для коней, там, де виткали певні речі чи товари.

Інша легенда про поселення на певній височині, на „острівчику“, з якого постає „вид“ на всі чотири сторони. Отже, поселення назвали „Видків“. Пізніше літера „д“ в ньому для кращої вимови перейшла у „т“ - Витків. Цю легенду у 1930-х роках розповідав учням у школі вчитель Теофіл Вінчковський.

Існує різновид легенди про те, що давні мешканці поселення займалися ремеслом - виготовляли пряжу, яку намотували на клубки, які називали витками.

Коли йдеться про походження назви поселення Витків, то слід зауважити, що однойменних населених пунктів у давній Польщі (до 1772 р.) було декілька. Польський географічний словник11 подає описи, зокрема таких:

1) Витків у повіті Томашів;
2) Витків у повіті Острог, ґміна - Гоща;
3) Витків було село у Житомирськім повіті;
4) Витків у Сокальському повіті, 26 км на південний захід від Сокаля (тепер це село злилося з Белзом. Його немає в адміністративно-територіальному довіднику;
5) Витків у Опавському повіті, місто у Сілезії;
6) Витків Новий Радехівського повіту;
7) Витків Старий - там само;
8) Витків - село Рівненського повіту на Волині.

Львівський вчений, доктор філологічних наук М. Л. Худаш пояснює походження назви Витків від особової назви: Вита, Витомир, Витослав і інших. Від первісного значення населеного пункту, в якому він проживав або яким володів і виникла ця назва. У своїй праці „Українські карпатські і прикарпатські назви населених пунктів“ (Київ, 1995, с. 64) він пише: „Опорний компонент Витків — посесив на ов (ів) від опорної назви Витко — похідне утворення з суфіксом -ко, від вихідного Вит, що походить від особової назви Витомир, Витослав і ін. з усіченням суфіксів слов’янських особових імен“.

Складна назва Витків Старий, у якій означальний компонент Старий протиставляє назві сусіднього села Витків Новий. З цим тлумаченням походження назви Витків не можна не погодитися.

Дзьобан О. Історія Нового Виткова. - Львів, 2006., ст. 17-19.
Веб-ресурси
pres
vru
loda
up
mermu
mrong
lor
Увійти через: